Пенсійний фонд
Середа червня 23, 2021

Register

Три запитання до Пенсійного

Три запитання до Пенсійного«У червні цього року мені виповнилося 59 років. Маю 39 років безперервного педагогічного стажу. Із 2011-го по 2017 рік одержувала пенсію по інвалідності й працювала педагогом. Чи маю я право на грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій при виході на пенсію за віком?».

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) грошова допомога надається за таких умов:

– на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058, особа працювала в закладах і установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»—«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

– страховий стаж на зазначених посадах становить 35 років для чоловіків і 30 років для жінок;

– до цього особа не одержувала будь-яку пенсію.

Отже, оскільки Ви одержували пенсію по інвалідності, права на грошову допомогу Ви не маєте.

«Як визначають доплату за понаднормовий стаж?»

Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) встановлено, що за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. При цьому наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Пунктом 41 Прикінцевих положень Закону 1058 збережено право на встановлення мінімального розміру пенсії за віком і доплати за понаднормовий стаж за наявності в чоловіків 25 років, а у жінок — 20 років страхового стажу. Це стосується тих осіб, пенсії яким призначено до 01.10.2011 р. та після 01.10.2011 р., не перераховувалися з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

«Одержую пенсію за віком у розмірі 1700 грн. Нещодавно помер мій чоловік. Чи маю я право перейти на його пенсію? Чи збільшиться розмір моєї пенсії, якщо він одержував 2400 грн?»

Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсі­йне страхування» (далі — Закон 1058) пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім’ї в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника. Розмір призначеної пенсії не може бути меншим за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (стаття 10 Закону 1058).

У Вашому випадку переходити на пенсію у зв’язку з втратою годувальника недоцільно, оскільки 50% пенсії годувальника менше за розмір пенсії, котру Ви одержуєте.

Відповідь на запитання надалаСвітлана Бундюк,

начальник Лебединського відділу

обслуговування громадян (сервісний центр).

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Ми в соціальних мережах

Інформери


Погода

Книга «На камені вічності»

Останні коментарі